Tuja

Kiedy sadzić tuje

Tuje nadal są jednymi z najczęściej kupowanych roślin ozdobnych do ogrodu. Ich niewątpliwą zaletą jest na pewno elegancki wygląd. Gęsto rosnące gałęzie pokryte zimotrwałymi igłami stanowią parawan dla wścibskich sąsiadów czy ruchliwej drogi.

Czego tuje potrzebują do szczęścia

Tak po prawdzie to prawidłowa nazwa brzmi żywotnik zachodni. Pochodzi on z Ameryki Północnej. Jest tolerancyjny względem stanowiska jednak na wybitnie suchych należy dbać o podlewanie młodych roślin. Przynajmniej w pierwszym roku po posadzeniu.

Podlewanie jesienią

Jednym z największych błędów popełnianych w ogrodach jest niepodlewanie tui przed mrozami. Sucha jesień sprzyja powstawaniu zjawiska suszy fizjologicznej. Co niestety rzutuje na wygląd drzewek. Mogą nawet całkiem uschnąć.

Nawożenie tui

Największym błędem jest sypanie nawozami bez umiaru. Po posadzeniu nie dajemy nawozów. Jesienią tylko potas i fosfor. Za to azot na wiosnę. Druga zasada polega na tym, że lepiej jest dać mniej nawozu niż więcej. Młode drzewka na dobrych glebach nie musimy nawozić w pierwszych latach. Za to na słabych już tak.

Jak i kiedy sadzić tuje

Wszystko tak naprawdę rozbija się o rodzaj sadzonki. Jeśli jest to sadzonka w doniczce to z powodzeniem można sadzić o ile tylko da się wbić szpadel w glebę. Za to jeśli jest to tuja kopana z gruntu to zostaje termin wiosenny albo jesienny.

Mała sadzonka

Wiosenne sadzenie tui

Po zimie zazwyczaj w glebie jest dużo wody i sadząc w tym terminie nie musimy się obawiać suszy fizjologicznej. Zawsze przed sadzeniem należy zadbać o odpowiednie pH w glebie. Powinien być lekko kwaśny, jeśli jest obojętny lub zasadowy należy go zakwasić. W tym celu należy zruszyć np. widłami do kopania glebę i wymieszać ją z nawozem zakwaszającym (jak jest taka potrzeba).

Jesienne sadzenie tui

Tuje sadzone jesienią powinny zostać dobrze podlane. Tym bardziej jeśli ziemia nie utrzymuje wilgoci należy zadbać o odpowiednie nawodnienie do mrozów. Można ograniczyć parowanie wody wysypując podłoże wokół sadzonek korą sosnową. Po pierwsze zatrzyma wodę w glebie, a poza tym zakwasi odpowiednio glebę i rozkładając się dostarczy składników mineralnych.

Ważnym czynnikiem warunkującym zdrowy wzrost tui jest odpowiednia kwasowość gleby. W przypadku tych roślin najbardziej korzystne jest lekko kwaśne podłoże. Chociaż na obojętnym też sobie dadzą radę jednak może to się odbić na ich wyglądzie.

Źródło:

Jak pielęgnować tuje

Kiedy nawozić tuje

One Reply to “Kiedy sadzić tuje”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.