Dwa kieliszki do wina stoją na stole

Czym charakteryzują się dobre kieliszki do wina?

To nie bez znaczenia, w jakim szkle serwowane są alkohole. Każdy trunek ma przewidziany inny sposób podawania, którego warto przestrzegać także w domu. Do wina potrzebujesz dobrych kieliszków o konkretnym, smukłym kształcie. Szukaj takich, które są delikatne, lecz solidne, mają przezroczyste ścianki i wygodnie leżą w dłoni. Zapraszamy na przegląd szkła w różnych wariantach do wyboru.

Jaki kształt mają kieliszki do wina?

Spośród innych rodzajów szkła na rynku, kieliszki do wina rozpoznasz po charakterystycznym kształcie. Zauważ, że nie są one identyczne i powtarzalne, a wynika to z faktu, że inne kieliszki są dedykowane do wina białego, a inne przeznaczone do serwowania wina czerwonego.

Kieliszki do wina czerwonego:

  1. pękata, duża czasza,
  2. czasza węższa u podstawy i rozszerzająca się ku górze,
  3. im starsze wino – tym bardziej pękate kieliszki.

Dlaczego kieliszki do wina czerwonego mają być pękate? Jest to związane z zapachami, jakie uwalniają. Im większa powierzchnia trunku ma styczność z powietrzem, tym większa szansa na pełne, lecz stopniowe uwolnienie aromatów. A te jak wiadomo wpływają na przyjemność kosztowania wina w równym stopniu co smak.

Kieliszki do wina białego:

  1. smukła czasza,
  2. długa nóżka,
  3. kształt przypominający tulipana.

Skąd takie różnice względem kieliszków do wina czerwonego? To ma racjonalne wytłumaczenie – białe wino ma znacznie łagodniejszy aromat, nie tak intensywny jak wino czerwone. To sprawia, że w kieliszku z dużą czaszą szybko by się ulotnił i byłby słabo wyczuwalny.

Kleliszek z winem

Jest jeszcze kwestia temperatury serwowania. Białe wino jest zazwyczaj schłodzone, czego nie praktykuje się w przypadku wina czerwonego. Węższa, smukła czasza chroni przed zbyt szybkim ogrzewaniem trunku.

Kieliszki do wina – solidne, lecz delikatne

Kieliszki do wina są wykonywane z transparentnego szkła, ponieważ muszą być przezroczyste. Pijący powinien widzieć kolor wina, czyli angażować niemal wszystkie swoje zmysły podczas degustacji – wzrok, węch, smak. Z jednej strony szkło powinno być delikatne, z drugiej solidne. Optymalna grubość ścianek zapewni przyjemność podczas gdy usta stykają się z brzegiem kieliszka celem wysączenia porcji napoju. Istotne jest, czy grubość szkła pozwala na mycie w zmywarce. Zapoznaj się z zaleceniami producenta dotyczącymi pielęgnacji kieliszków.

Przy zakupie kieliszków do wina zawracaj uwagę na pozostałe parametry, takie jak waga produktu, głębokość, pojemność. Ważna jest długość nóżki – taka, aby można było trzymać ją dłonią bez dotykania czaszy kieliszka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.