Artykuł partnera.
Kiedyś nasze babcie i mamy cerowały skarpetki, naszywały łaty na ubraniach, a dziadkowie i ojcowie naprawiali sprzęty, urządzenia i przedmioty, nawet jeżeli wymagało to sporych nakładów pracy, bywało męczące i bardzo czasochłonne. Później nastąpił okres kiedy mieliśmy wszystkiego pod dostatkiem i niestety często zamiast choćby spróbować coś zreperować, woleliśmy szybko kupić nowy model, stary zaś lądował na śmietniku. Dziś jednak nasze podejście znowu się zmienia. Dlaczego tak się dzieje? I czy słusznie?
Duma i satysfakcja
Kiedy uda nam się coś naprawić, przepełniają nas miłe uczucia. Włożyliśmy bowiem odrobinę serca i zaangażowania, aby dać danej rzeczy drugie życie i aby mogła jeszcze posłużyć, dawać radość i być użyteczna czy to dla nas samych, czy też dla innych osób, którym planujemy ją sprzedać, oddać, czy przekazać. To niezwykle satysfakcjonujące, kiedy udaje nam się spróbować swoich sił jako tak zwana „złota rączka”.
Jeśli jednak nie czujemy się na siłach i nie mamy zdolności do tego typu prac manualnych lub dany sprzęt wymaga skorzystania z profesjonalnych usług, warto zwrócić się do specjalisty. Dobrym przykładem może być tutaj serwis ekspresów do kawy we Wrocławiu. Jak wiadomo bowiem, ekspresy do kawy to urządzenia, które zdecydowanie do najtańszych nie należą, zatem zamiast spisywać je od razu na straty, warto wcześniej spróbować jeszcze je odratować.
Nie tak łatwo coś wyrzucić!
Warto zwrócić także uwagę na fakt, że owszem, w dzisiejszych czasach niezwykle łatwo wejść do sklepu i coś kupić bądź zamówić przez Internet, jednak niekoniecznie tak samo bezproblemowo będzie to wyrzucić! Zwłaszcza meble, przedmioty wielkogabarytowe, czy sprzęty elektroniczne to rzeczy, których wcale nie jest tak łatwo legalnie i bezpiecznie pozbyć się ze swojego domu. W wielu miejscowościach tego typu zbiórki organizowane są w danym rejonie wyłącznie raz, maksymalnie kilka razy w roku lub trzeba szukać specjalnie w tym celu wyznaczonych punktów i miejsc, niekoniecznie blisko miejsca swojego zamieszkania.
Kwestie finansowe i środowiskowe
Oczywiście jedną z najważniejszych kwestii, przemawiającą za tym, że lepiej spróbować coś naprawić, zamiast od razu wyrzucić, jest także ta typowo finansowa. Dziś, kiedy wielu osobom niestety z trudem przychodzi dopiąć swój miesięczny budżet i kiedy borykamy się z wieloma trudnościami materialnymi, nie warto lekką ręką pozbywać się rzeczy, nie upewniając się uprzednio, że na nic już nam ani komuś innemu nie mogą się przydać. W większości przypadków o wiele niższe koszty poniesienie się za naprawę i wymianę ewentualnych komponentów niż za zakup całkiem nowego urządzenia bądź przedmiotu. A oszczędności warto szukać wszędzie, gdzie tylko jest taka możliwość.
Co do środowiska i przyrody, która nas otacza, nasza świadomość i odpowiedzialność w tym zakresie na szczęście również znacząco w ostatnich latach wzrosła. Zaczynamy rozumieć jak ogromnym problemem staje się generowanie tak ogromnych ilości śmieci, zwłaszcza jeśli są one bezsensowne i w wielu przypadkach można by ich uniknąć. Dlatego warto nie tylko robić przemyślane zakupy, stawiając raczej na jakość i minimalizm, zamiast na ilość posiadanych rzeczy (na przykład ubrań), ale także z głową podchodzić do ich pozbywania się. Natura, rośliny i zwierzęta z całą pewnością będą nam za to ogromnie wdzięczne.
Pamiętajmy, że wyrzucanie powinno być ostatecznością – wcześniej należy dwa razy zastanowić się, czy dana rzecz rzeczywiście już nam lub komuś innemu do niczego się nie przyda, czy nie da się jej naprawić lub wykorzystać w jakiś inny sposób.
źródło zdjęć: freepik.com