Zamontowane dwa zbiorniki na deszczówkę w ogrodzie

O czym pamiętać podczas montażu zbiornika na deszczówkę?

Zbiornik na deszczówkę pozwala zaoszczędzić pieniądze i lepiej zatroszczyć się o środowisko naturalne. Co należy wiedzieć przed jego montażem?

Do niedawna o suszy myśleliśmy zwykle jako problemie takich państw jak Indie, Izrael, Somalia, Libia czy Australia. Ostatnie lata pokazują jednak, że niedobory wody zdarzają się nie tylko na terenach pustynnych i stepach. Coraz częściej notowane są również w Polsce. W 2020 suszą hydrologiczną objęta była blisko ¼ obszaru naszego kraju. Co więcej, specjaliści są zgodni co do tego, że w kolejnych latach będą się one powtarzały, co ma związek nie tylko z globalnym ociepleniem, ale też nie zawsze dobrze prowadzoną gospodarką wodną.

W tej sytuacji szczególnie ważne okazują się wszystkie działania mające na celu zwiększenie retencji wody. Mogą one być prowadzone zarówno systemowo, jak i indywidualne. Jeśli chodzi o ten drugi aspekt, największe znaczenie ma zbieranie oraz wykorzystywanie deszczówki. Wodę opadową można zastosować nie tylko do podlewania roślin, ale też innych prac. Warto więc dowiedzieć się, jak zamontować zbiornik na deszczówkę.

Czemu warto zainstalować zbiornik na deszczówkę?

Za montażem zbiornika na deszczówkę przemawiają nie tylko wspomniane względy ekologiczne, ale też ekonomiczne. Wykorzystując wodę opadową możemy zmniejszyć rachunki nawet o ponad 50 proc. Chociaż nie nadaje się ona do picia, z powodzeniem sprawdzi się w takich pracach jak nawadnianie ogrodu, czyszczenie elewacji i traktów wodociągowych, mycie samochodów, pranie czy spłukiwanie WC.

To, ile konkretnie zaoszczędzimy dzięki zbiornikowi na deszczówkę, zależy od wielu czynników. Znaczenie ma wielkość dachu, pojemność zbiornika, stopień zaawansowania instalacji oraz aktualne ceny wody. Zakładając, że chodzi o dom z dachem o powierzchni 170 metrów kwadratowych zlokalizowany w regionie o średnich rocznych opadach na poziomie 600 milimetrów, oszczędności mogą wynieść nawet 600 złotych rocznie. Inwestycja może więc zwrócić już po kilku latach.

Zbiornik naziemny czy podziemny? Który wybrać?

Na rynku znajdziemy dwa typy zbiorników: naziemne i podziemne. Inwestorzy planujący montaż zbiornika na deszczówkę powinni znać wady i zalety każdego z nich, by na tej podstawie dobrać odpowiedni dla siebie model.

Zbiorniki naziemne wyróżniają się przede wszystkim nieskomplikowanym montażem, co z kolei przekłada się na niższe koszty całej inwestycji. Ich konstrukcja niestety nie zapewnia odpowiedniej izolacji termicznej, co zwiększa ryzyko zamarzania zawartości. By tego uniknąć, takie zbiorniki powinny być montowane w pomieszczeniach, w których temperatura utrzymuje się na poziomie powyżej 0 stopni Celsjusza lub jeśli są ustawiane na zewnątrz, to powinny być opróżniane na zimę.

Tej wady nie mają modele podziemne. Dzięki montażowi poniżej poziomu gruntu skutecznie chronią wodę opadową przed zamarzaniem. Ich instalacja wymaga jednak przygotowania odpowiedniego wykopu, co wydłuża czas przygotowania inwestycji i zwiększa jej koszty. Mimo że związana z montażem zbiornika na deszczówkę cena jest wyższa, wielu inwestorów wybiera właśnie tę opcję ze względu na brak konieczności wygospodarowania miejsca w zaizolowanym pomieszczeniu oraz większą estetykę instalacji.

Zbiornik na deszczówkę podziemny może być zamontowany na posesji, na której możliwe jest wykonanie wykopu. Cała procedura sprowadza się do następujących kroków:

  • przygotowanie wykopu;
  • montaż zbiornika w otworze;
  • napełnienie wodą do 1/3 objętości dla lepszej stabilizacji;
  • wypoziomowanie;
  • wypełnienie wykopu gruntem i jego zagęszczenie (w niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie płyty betonowej;
  • podłączenie zbiornika do systemu odprowadzania deszczówki oraz instalacji elektrycznej;
  • montaż pompy wraz z okablowaniem.

Instalacja zbiornika na deszczówkę – jak wybrać odpowiedni model?

Kolejna kwestia to pojemność zbiornika. Ta powinna być dopasowana przede wszystkim do wielkości dachu. Przy wyborze konkretnego modelu warto przyjąć przelicznik mówiący, że 1 metr sześcienny zbiornika przypada na każde 25 metrów kwadratowych powierzchni dachu. Z doborem nie powinni mieć problemów nawet właściciele dużych budynków, bo największe dostępne na rynku warianty mieszczą kilkadziesiąt tysięcy litrów deszczówki.

Ostatni ważny aspekt to materiał wykonania zbiornika. Poszczególne modele produkuje się z betonu lub tworzyw sztucznych (przede wszystkim polietylenu). Zdecydowanie lepsza jest druga opcja. Polietylenowy zbiornik na wodę deszczową jest znacznie lżejszy, dzięki czemu jego montaż jest mniej skomplikowany. Nie bez znaczenia jest też większa trwałość. Tworzywo sztuczne jest odporne na rozwój drobnoustrojów, które w przypadku betonu mogą prowadzić do korozji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.