Młoda para trzyma klucze do mieszkania

Lepiej kupić mieszkanie od dewelopera czy wynajmować?

Nadszedł już ten czas! Jesteśmy pełnoletni, skończyliśmy szkołę – mamy dobrze opracowany plan na przyszłość. Co jednak najważniejsze, chcemy się usamodzielnić i przestać żyć na garnuszku rodziców. Co jednak powinniśmy zrobić, aby rozpocząć ten proces?

Czy lepiej jest wynająć mieszkanie i żyć z miesiąca na miesiąc, czy też skorzystać z tego, co oferuje deweloper w Trójmieście czy w jakimkolwiek innym miejscu, w którym chcemy zamieszkać i skusić się na zakup mieszkania właśnie w nowo powstałym (albo jeszcze powstającym) apartamentowcu? Właśnie na zaletach i wadach obu rozwiązań zamierzamy skupić się w tym artykule.

Wynajem – niezobowiązujący, acz kosztowny

Zdecydowanie najpopularniejszy w dzisiejszych czasach zdaje się być wynajem mieszkania – jest on bowiem złudnie znacznie tańszy od zakupu. Dlaczego złudnie? Bowiem mimo, że płacimy za nie zazwyczaj małe pieniądze co miesiąc, tak naprawdę idą one na marne (spłacają kredyt kogoś innego, jak to się mówi). Chodzimy po cudzej podłodze, tak naprawdę nie posuwając się do przodu i przeznaczając pieniądze na coś, co mogłoby być nasze przy jednorazowej opłacie. Mieszkanie na wynajmie jest jednak niezobowiązujące i w każdym momencie pozwala nam zmienić miejsce zamieszkania.

Zakup – kosztowny, ale rozsądniejszy

Jedną z większych zalet kupna mieszkania, które oferuje deweloper w Trójmieście i innych miejscach w Polsce jest to, że decydujemy się na mieszkanie w nowo powstałym budynku. Nie musimy spać pod bardzo niepewnym dachem, martwiąc się na przykład o to, ile lat ma instalacja kanalizacyjna czy elektryczna, bądź kto wcześniej w nim mieszkał i co potencjalnie mógłby nam zostawić.

Przede wszystkim jednak mieszkamy wtedy w nowoczesnym budynku, zwykle wyposażonym we wszelkie wygody, o jakich moglibyśmy sobie zamarzyć. Winda? Zazwyczaj się tam znajduje. Podziemny lub przyblokowy garaż? Też zawsze jest w ofercie. Strzeżony i monitorowany obszar? To także jest standardem. Jeżeli więc możemy sobie na to pozwolić i cenimy sobie bezpieczeństwo i solidność wykonania, warto zobaczyć, co w swojej ofercie ma deweloper w Trójmieście.

Upewnijmy się wpierw jednak, czy rzeczywiście chcemy się wiązać z jednym miejscem – nie mówmy „na zawsze”, ale na pewno na dość długi okres naszego życia. Spójrzmy też na to z bardziej ekonomicznego punktu widzenia: mieszkanie, albo też chociażby pokój w nim, zawsze możemy wynająć. W razie potrzeby zatem nie zostajemy na lodzie, zawsze mając albo miejsce do mieszkania, albo też dodatkowe źródło dochodu.

Podsumowanie

W procesie podejmowania decyzji „zakup kontra wynajem” jednym z decydujących czynników musi okazać się budżet, jakim dysponujemy. Jeżeli jednak już mamy pieniądze, powinniśmy się zastanowić, czy rzeczywiście jesteśmy pewni wiązania naszej przyszłości z danym miejscem – mimo, że mieszkanie zawsze można sprzedać czy wynająć, tak naprawdę w praktyce nie jest to łatwe, głównie ze względu na przyzwyczajenie i emocjonalną więź z miejscem, które sami przygotowaliśmy, urządziliśmy i zaaranżowaliśmy dokładnie pod nasze potrzeby. Wybór należy do nas, jednak ważne jest, aby był w pełni przemyślany i po prostu rozsądny. Nie ogólnie, ale w naszej konkretnej sytuacji życiowej.

One Reply to “Lepiej kupić mieszkanie od dewelopera czy wynajmować?”

  1. Moim zdaniem to naprawdę ciężka decyzja w życiu. Nigdy nie wiadomo czy kupno u dewelopera mieszkania to dobra opcja, czy będziemy w stenie tam mieszkać i czy wszystko będzie Nam się tam podobało. Z wynajęcie jest podobnie, ale nie jest to miejsce gdzie będziemy mieszkać już zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.